تفاوت چادر مسافرتی اتوماتیک (چتری) با عصایی (میله ای) چیست ؟

به احتمال بسیار زیاد در هنگام خرید چادر مسافرتی یا تحقیق در آن رابطه به نام های چادر مسافرتی اتوماتیک (اتومات، چتری) یا چادر مسافرتی عصایی (میله ای) و ... مواجه شدید، اما اطلاعات کافی در آن رابطه نداشته و ندانید که فرق چادر مسافرتی اتوماتیک با عصایی چیست ؟ یا کدام چادر مسافرتی بهتر است ؟ راه اندازی کدام نوع چادر مسافرتی آسان تر است ؟ حجم و بسته بندی چادر مسافرتی اتوماتیک کوچک تر است یا چادر مسافرتی عصایی ؟ تیم صنعتی دیجی چادر در همین راستا قصد دارد تا با ارائه این مطالب شما را با انواع چادرهای مسافرتی پر فروش و تفاوت میان آن ها آشنا کند تا با کسب اطلاعات کامل تر بتوانید مدل مد نظر خود را بدون هیچ گونه نگرانی خریداری کنید .

 از ویژگی های قابل توجه در تمامی چادر های مسافرتی می توان به ضد آب بودن آن ها اشاره کرد ، پس ضد آب بودن چادر مسافرتی هیچگونه ارتباطی با نوع سازه چادر مسافرتی نداشته و باید در هنگام خرید چادر مسافرتی به این موضوع دقت داشته باشید. علاوه بر ویژگی ضد آب محصول، نوع ساختار و طراحی بدنه نیز هیچ ارتباطی با سازه چادر مسافرتی ندارد، به طوریکه حتی ممکن است دو چادر مسافرتی از نظر ساختار و طراحی بدنه مشابه یکدیگر باشند اما نوع سازه آن ها با یکدیگر متفاوت باشد. اما سوال اصلی اینجاست که فرق سازه ها با یکدیگر و ویژگی هر یک از آن ها چیست ؟


چادر مسافرتی اتوماتیک (چتری)


چادرهای مسافرتی اتوماتیک با نام دیگر چادر مسافرتی چتری نیز شناخته می شود، چرا که ساختار سازه آن بسیار شبیه به سازه چتر های معمولی می باشد.این محصولات نسل جدید چادرهای عصایی و میله ای محسوب میشوند که علت نام گذاری چادر مسافرتی با نام اتوماتیک این است که برای راه اندازی آن نیاز به سر هم کردن پایه ها و نصب بدنه به سازه نمی باشد و چه بسا به صورت اتوماتیک می توانید چادر مسافرتی خود را راه اندازی و استفاده کنید . این نوع از چادرها با توجه به سازه ای که دارند اغلب شیب سقف چادر های مسافرتی اتوماتیک به نسبت چادر مسافرتی عصایی کمتر است و میتواند در اشکال هندسی مکعبی تولید گردد بدین ترتیب افراد می توانند حتی در داخل چادرهای مسافرتی بزرگ حتی در حاشیه های کناری چادر بایستند . سازه اتوماتیک و نوع طراحی آن این اجازه را به طراحان می دهد تا از میله های ضخیم تر و قطور برای ساخت چادر استفاده کنند .

ویژگی ها:

از ویژگی های خوب چادر مسافرتی اتوماتیک می توان به راه اندازی بسیار ساده و سریع آن اشاره کرد . بدین ترتیب اگر راه اندازی سریع چادر برای شما مطرح است بدون شک چادر های مسافرتی عصایی بهترین گزینه برای خرید خواهد بود . اغلب چادر های مسافرتی اتوماتیک دارای ابعاد بزرگ و مناسب برای مصارف خانوادگی و گروهی می باشد ، همانطور که در بخش قبل اشاره شد ارتفاع بلند سقف این گونه از چادر ها ، فضای ایده آل و باز تری را در اختیار شما قرار خواهد داد . حجم بسته بندی چادر مسافرتی اتوماتیک نسبت به چادر مسافرتی عصایی کمی بیشتر است ، اما نسبت به دیگر چادر های مسافرتی مانند چادر های فنری بسیار کوچک و کم حجم هستند .


قیاس زدن استحکام چادرهای اتومات و عصایی اشتباه است زیرا هم در مدلهای عصایی و هم در مدلهای اتومات استحکام و پایداری چادرها را میتوان با طراحی صحیح و استفاده از متریال و اسکلت های متنوع تقویت کرد و یا بالعکس با ضعف در طراحی و استفاده از متریال ناکارآمد در نهایت به یک چادر با استقرار و استقامت ضعیف رسید.

راه اندازی:

برای راه اندازی چادر مسافرتی نیازی به اتصال و راه اندازی سازه نمی باشد ، چرا که میله ها به یکدیگر متصل بوده و نیاز است تا پایه ها را از یکدیگر باز کنید به همین علت به صورت کاملا اتوماتیک راه اندازی شده و به سرعت می توانید محصول را نصب و استفاده کنید . چادر های مسافرتی اتوماتیک دارای یک کلگی در قسمت بالا می باشد که می بایست آن را نگه داشته و کشویی زیرین کلگی را به سمت پایین فشار دهید تا چادر مسافرتی به صورت چتر باز شود . سپس پایه های تا شده را باز کنید تا چادر کاملا باز و قابل استفاده شود .


چادر مسافرتی عصایی (میله ای)


چادر مسافرتی عصایی نیز از نمونه چادر های مسافرتی پر طرفدار موجود در بازار است که ساختار سازه ای آن به مانند عصای نابینایان می باشد، به همین دلیل با نام چادر مسافرتی عصایی شناخته می شوند. در این نوع از چادر ها نیاز است تا ابتدا پایه های عصایی محصول را راه اندازی کرده و سپس بدنه را به پایه متصل کنید تا راه اندازی شود. تنوع در چادر های عصایی به مراتب بسیار بیشتر بوده و می توانید انواع چادر های مسافرتی عصایی کوچک و بزرگ را در بازار مشاهده و خریداری کنید. چادر های مسافرتی عصایی هر چند راه اندازی تقریبا زمانبری دارند اما پایه های عصایی آن انعطاف بالایی داشته و می توانند در برابر باد های شدید و ضربه ها مقاومت بهتری را از خود نشان بدهند . 


ویژگی ها

از ویژگی های خوب چادر مسافرتی عصایی می توان به حجم و وزن بسته بندی بسیار کوچک آن ها اشاره کرد، به همین سبب بیشتر تولید کنندگان چادر مسافرتی کوهنوردی و حرفه ای بیشتر محصولات خود را با سازه عصایی طراحی می کنند تا کوهنوردان و طبیعتگردان بتوانند به سهولت محصول را با استفاده از ساک حمل و یا کوله پشتی حمل کنند. البته از این نوع سازه برای ساخت انواع چادر های مسافرتی بزرگ و خانوادگی نیز استفاده می شود . علت حجم بسته بندی بسیار کم چادر های عصایی ، میله های نازک ( اما انعطاف پذیر و محکم ) چادر های عصایی و همچنین قابلیت جدا شدن پایه ها از بدنه محصول اشاره کرد، بدین ترتیب شما می توانید بدنه پارچه ای چادر را در ابعاد بسیار کوچکی جمع کرده و پایه ها را تا کنید تا حجم کمتری را اشغال کند.


راه اندازی

برای راه اندازی چادر مسافرتی عصایی می بایست در ابتدا میله های عصایی چادر را از ساک حمل خارج کرده و به مانند عصای نابینایان به صورت نر و مادگی در داخل هم قرار دهید تا تشکیل میله بلند تری بدهد . نیاز است تا تمامی پایه ها را به همین صورت راه اندازی کنید . سپس چادر را بر روی زمین پهن کرده و میله ها را به داخل ریل مخصوص چادر فرو کرده و متصل کنید تا چادر سرپا و راه اندازی شود . در کنار چادر های مسافرتی و یا روی کاتالوگ بدنه چادر دفترچه یا تصویر راهنمایی جهت راه اندازی محصول وجود دارد که می توانید از آن نیز کمک بگیرید .

جمع بندی:

در نهایت با تمام توضیحات ذکر شده در مورد این دو نسل از چادرهای کمپ بهتر است جهت خرید چادرهای اتومات و عصایی به نوع استفاده و کاربردی که از چادر انتظار داریم توجه کنیم. اگر با بودجه متوسط رو به پایین نیاز به تهیه یک چادر جهت راهپیمایی و طبیعت گردی و کوهنوردی داریم که ملزم به حمل حداعقلی بار میباشد، ما در مجموعه دیجی چادر به شما مدل عصایی را پیشنهاد میدهیم که هم وزن و حجم کمتری دارد و هم نسبت به نوع اتومات معمولاً قیمت کمتری دارن، ولی در صورت عدم پیاده روی زیاد و نیاز چادر جهت حمل با خودرو و یا طی نمودن مسافت های زیر 10 کیلومتر مد نظرتون است و حجم و وزن بالاتر نسبت به عصایی را تحمل میکنید، پیشنهاد ما مدل اتومات است چرا که باز و بست سریع و فضای مناسب داخلی این چادر گاهاً میتواند مهمترین دلیل محبوبیت و ترجیه این چادر نسبت به مدلهای فنری و عصایی باشد. لازم به ذکر است که چادرهای اتومات حرفه ای در قیمتهای بالا که از متریال هایی انند اسکلت آلومینیومی و خاص بهره میبرند میتوانند مشکل حجم و وزن را به مقدار قابل توجهی کاهش داده و شاید از چادرهای عصایی نیز سبک تر و کوچکتر باشند.